Vee säästmise viisid vannitoasTarbimise vähendamine tualeti loputamisel ja duši all käimisel
Vesi on väärtuslik ressurss, mida paljudes piirkondades napib. Seetõttu on vee, eriti joogivee hoolikas käsitsemine väga oluline.
Andmed veekasutuse kohta vannitoas
Šveitsis tarbib üks inimene oma majapidamises 140 liitrit ja Saksamaal 127 liitrit joogivett päevas. See teeb umbes 50 000 liitrit inimese kohta aastas!
Umbes kaks kolmandikku ühes Euroopa leibkonnas päevas keskmiselt tarbitavast veest tarbitakse vannitoas. Üks kolmandik kulub isiklikule hügieenile, sealhulgas vannile ja dušile. Veel üks kolmandik kasutatakse tualetiloputuseks.
Kuid just nendes kohtades saab vett säästa minimaalse pingutusega.
Seitse nõuannet vee säästmiseks vannitoas
Nõuanne 1: mine vanni asemel duši alla
Kuigi vann on mõnus ja lõõgastav, võtab see märkimisväärselt rohkem vett kui dušš. Kui dušš kulutab keskmiselt 40-60 liitrit, siis vannis kulub kiiresti 150-200 liitrit. Vann võib mahutada isegi 250 liitrit.
Lisaks vee säästmisele säästavad dušid ka energiat, kuna vett tuleb soojendada. Kuuma veega täidetud vann vajab üle liitri kütteõli.
Nõuanne 2: võta lühemaid dušše
Kuid arvesta, et vee ja energia säästmine on realistlik ainult siis, kui dušid on lühikesed. Iga minut voolab umbes 10-12 liitrit vett äravoolutorust alla. Rohkem kui kümneminutilise duši jaoks võib kuluda üle 100 liitri vett. Seetõttu on soovitatav võtta lühikest dušši.
Nõuanne 3: Paigalda veesäästlik dušiotsik
Veesäästlik dušiotsik võib oluliselt vähendada vee voolukiirust duši all. Erinevalt tavalisest dušiotsikust on veesäästliku versiooni puhul vee vooluhulk olenevalt mudelist 6-9 liitrit minutis. Paljud mudelid on varustatud seiskamisnupu või erinevate intensiivsustega. Vee voolu saab vähendada ka spetsiaalsete segisti täiustuslahenduste abil. Tulemus on tõhus vee kokkuhoid vannitoas!
Nõuanne 4: WC-poti loputamisel kasuta kahesüsteemse loputuse plaati või Stop and Go loputussüsteemi surunuppu
6-9 liitrit joogivett satub keskmiselt tualetti iga loputusega. Kaasaegsed loputussüsteemid on tõelised veesäästjad. Kasutades Geberit'i kahesüsteemse loputuse lülitusplaate, saad vähendada väikest loputust vähem kui 3 liitrini. Täieliku loputuse koguse saab seada 4 liitrile. See saavutatakse tänu Geberit'i loputusklapile tsisternis.
Küsi oma sanitaartehnikult optimaalset seadistust sinu tualeti jaoks. Stop and Go loputussüsteemi surunupp on alternatiiv kahesüsteemse loputuse lülitusplaatidele ja seda kasutatakse loputusprotsessi käsitsi katkestamiseks.
Nõuanne 5: ära lase veel voolata
Hammaste pesemine, käte pesemine või raseerimine võtab aega. Tavaliselt vajad vett alguses ja lõpus, seega pole mõtet lasta sellel vahepeal voolata. Vesi voolab sel ajal kasutult otse äravoolutorusse.
Segisti ajutine sulgemine võib säästa märkimisväärses koguses vett!
Nõuanne 6: kasuta kuuma vee asemel külma vett
Kuuma vee valmistamine võtab lisaenergiat. Lisaks kulub kuumal veel boilerist segistini jõudmiseks alati aega. Vahepeal voolab külm vesi segistist kasutamata välja.
Käte kiire pesemine kuuma veega põhjustab ebaproportsionaalselt suurt veetarbimist.
Nõuanne 7: paranda kõik tilkuvad segistid
Pidevalt tilkuv segisti mitte ainult ei käi närvidele, vaid suurendab ka veearvet, koormates seega ka keskkonda. Määrdunud või kulunud tihend põhjustab tavaliselt segisti tilkumist. Tihendit saab puhastada või asendada minimaalse vaevaga.
KKK veetarbimise kohta duši all käies ja palju muud
Kui suur on keskmine veetarbimine duši all käies?
Duši all käimisel sõltub veetarbimine duši pikkusest ja paigaldatud dušiotsakust. Keskmiselt kasutatakse duši all käies 10-12 liitrit vett minutis. Kõik, kes on duši all kauem kui kümme minutit, kasutavad umbes sama palju vett kui vannis olles.