Optimaalse teenuse pakkumiseks, kasutab meie veebilehekülg küpsiseid. Jätkates meie lehekülje sirvimist, eeldame, et nõustud küpsiste kasutamisega. Rohkem informatsiooni on võimalik leida meie kasutustingimustest .

OK
Geberit Eesti

Linnakeskus metsikus looduses

Tagasi juurte juurde

Linlik kultuurikeskus, mis sulab täiuslikult ühte põhjamaise metsiku loodusega – Sara Kulturhus Rootsi linnas Skellefteås tuleb sellega suurepäraselt toime.

Linlik keskus polaarjoone lähedal? Kaugel Rootsi põhjaosas Skellefteå linnas avas 2021. aasta septembris uksed kõrghoone. Üleval 20. korrusel saavad külastajad imetleda ääretuid metsalaamu ja rannikulähedast saarestikku Läänemeres. Skellefteå on kuulus oma metsiku rikkumata looduse, pimedate talvekuude vaatemänguliste virmaliste ning maaliliste järvede ja metsade poolest. Hiljuti avati Skellefteås ka uus arhitektuuriline maamärk.

Nüüdisaegse ja traditsioonilise ühendus

Siin üleskasvanud Rootsi kirjaniku Sara Lidmani järgi nime saanud Sara Kulturhus on nüüd püsiv tähis linna siluetil. Oma 20 korrusega on see 80 meetrini kerkiv maja üks maailma kõrgeimaid puithooneid. Keskus on koduks teatrile, muuseumile, kunstigaleriile, linna raamatukogule ning nüüdisaegsele 205 numbritoa, spaa ja restoranidega hotellile. Hoone ehitamiseks kasutati kohalike metsade puitu, mis töödeldi ehitusmooduliteks Bygdsiljumis, kõigest 60 kilomeetri kaugusel Skellefteåst. Leping sõlmiti rahvusvahelise konkursi võitnud ettevõttega White Arkitekter, kes selle ehitisega sidus end piirkonna pika puitehitiste traditsiooniga.

Taaskasutus on moes

Arhitektid ja Skellefteå kohalik omavalitsus annavad eeskuju ka sellega, et kestlikkus on valdav põhimõte kogu Sara Kulturhusi hoones. Peale muude aspektide on olulisel kohal energiasäästlikud ühendatud tehnoloogiad. Siin kaugel põhjas kasutatakse olulise energiaallikana ka päikesekiirgust koos muude võimalustega, nagu tõhusad soojuspumbad ja akumulaatorid, mis tagavad energia võimalikult läbimõeldud kasutamise. Keskuse interjööri iseloomustab ühtaegu nii kulusäästlikkus kui ka keskkonnahoidlikkus. Palju vanu mööbliesemeid restaureeriti ning sisekujunduses taaskasutati vanu kangaid ja materjale. Isegi mõned vanad lühtrid said Sara Kulturhusis uue hingamise.

Õige partner

Kultuurikeskuse projektijuht ehitusettevõte HENT tugines sanitaarseadmete valdkonnas Geberiti asjatundjate nõuannetele. Geberit aitas selle roheehitise valmimisel kaasa paljude erinevate toodetega, nagu äravoolusüsteem Supertube, torusüsteem Mepla, paigaldusraamid Duofix ja Ifö sanitaarkeraamika, mis on toodetud Geberiti tehases Bromöllas Rootsis. Geberit on korduvalt tõestanud, et on õige partner arhitektuurivaldkonna kestlikes projektides.

Sara Kulturhus

Arhitekt: White Arkitekter

Omanik: Skellefteå omavalitsus

Üldine projektijuht: HENT

Aadress: Sara Kulturhus, Kanalgatan 43b, Skellefteå, Sweden

Geberiti oskusteave

Äravoolusüsteem Supertube ja Sovent

Torusüsteemid Mepla ja Mapress

Paigaldusraam Duofix

Ifö Spira sanitaarkeraamika

Silt: Meie tööd

Autoriõigus ((© Jonas Westling, Sara Kulturhus ja Daniel Eriksson, Sara Kulturhus))